top of page
Szukaj

Przechowywanie w projektowaniu wnętrz

Projektowanie wnętrz to nie tylko kwestia estetyki, ale również praktyczności. Aby stworzyć przestrzeń, która nie tylko pięknie wygląda, ale także efektywnie spełnia codzienne potrzeby, konieczne jest przemyślane podejście do przechowywania. Bez odpowiedniej organizacji i miejsc do schowania rzeczy, nawet najpiękniejsze wnętrza mogą stać się niepraktyczne i chaotyczne.

Nawet najpiękniejszy projekt wnętrza mieszkalnego, który nie zakłada sporej części przestrzeni na przechowywanie, nie może zostać nazwany dobrym projektem.

 

Funkcjonalność ponad wszystko

 

Podczas planowania projektu wnętrza, warto zadbać o to, aby funkcjonalność była równie ważna, jeśli nie ważniejsza, niż estetyka. To właśnie przechowywanie odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu funkcjonalności każdego pomieszczenia. Bez dobrze przemyślanej przestrzeni do przechowywania, trudno utrzymać porządek i organizację, co wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie.

 

Ile miejsca do przechowywania przewidzieć?

 

Ilość miejsca do przechowywania zależy od indywidualnych preferencji i zapotrzebowania użytkownika. Ale, co oczywiste, chcielibyśmy orientacyjnie wiedzieć, ile miejsca do przechowywania na osobę powinno zostać przewidziane w projekcie.


Zgodnie ze sztuką możemy oszacować, że powinno się uwzględnić przynajmniej 150cm pełnowymiarowej szafy na mieszkańca plus przynamniej 150cm pełnowymiarowej szafy/schowka na przedmioty gospodarcze na mieszkanie. Według innej teorii, nawet 10-12% przestrzeni mieszkalnej powinno być zarezerwowane na magazynowanie dobytku.


W naszych projektach staramy się w każdej dostępnej przestrzeni dodawać schowki umożliwiające przechowywanie. W łazienkach, przedpokojach, pod sufitami, łóżkami, schodami – wnętrza mają zwykle wiele niewykorzystanych zakątków, które mogłyby ukryć nasz bałagan. Montowanie półek, szafek, zabudowa wnęk i korzystanie z nowoczesnych systemów przechowywania – to nawet ważniejsze elementy dobrego projektu niż wybór modnych płytek.


Jeśli to możliwe, w projekcie wrysowujemy garderoby, schowki i spiżarnie, jednak musimy pamiętać o regule bliskości – nie warto zmuszać użytkownika do przechowywania przydatnych sprzętów/przedmiotów z dala od miejsca, w którym będą użytkowane. Zaprojektowanie intuicyjnych przestrzeni przechowywania to niełatwa sztuka. A nieprzygotowanie wnętrza do magazynowania na etapie projektu może zepsuć cały urok w późniejszym użytkowaniu. Nie zapominajmy o tym arcyważnym aspekcie każdego dobrego wnętrza.

 

 

Podsumowując, przechowywanie to nie tylko kwestia praktyczności, ale również kluczowy element projektu wnętrza. Funkcjonalność powinna iść w parze z estetyką, tworząc harmonijną przestrzeń, która nie tylko wygląda dobrze, ale również sprawnie spełnia codzienne potrzeby mieszkańców. Dlatego, planując projekt wnętrza, nie zapominajmy o zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni do przechowywania – to inwestycja w codzienny komfort życia.

15 wyświetleń0 komentarzy

Kommentare


bottom of page